{{next.header}}
INTERVJUER
Per Sköld
Knight On Track (lopp 5) är lite svårkörd, då han har vissa aktionsproblem. Han är dessutom stänkrädd, så vi ska utrusta honom med ett slags stänkludd över nosen den här gången. Kusken får sikta på att följa med i fältet och lita på hans styrka till slut. Felfri ska han kunna vara med där framme någonstans.
Pray You Catch Me (lopp 2) hoppas jag ska kunna vinna det här loppet. Är han inte i striden så är det något som är väldigt fel. Han har gått 1.15-tider på slutet och det ska kunna räcka långt i ett breddlopp. Inför årets säsong hittade vi hans bekymmer och han fick dessutom en rejäl grundträning. Det känns som att han bara blir bättre och bättre just nu.
Wake Me Up Pellini (lopp 4) har varit ifrån tävlandet länge och är egentligen bara ute för att få en genomkörare. Vi testar här istället för att ge hästen en snabbjobb. Under uppehållet har vi bland annat bytt kost, det visade sig nämligen att han var allergisk mot vete. Jag hoppas att det ger resultat på sikt, men jag ligger lågt den här gången.
Digital Ocean (lopp 7) har fått ett bra startspår. Han är snabb ut och målet är att han ska hålla upp ledningen, där han växer lite grann. I senaste starten, i Vaggeryd i somras, var han inte som bäst, men vi hittade inga fel på honom.
Air Space (lopp 7) gick några bra lopp i början av sommaren, men senast, i Kalmar, var han dålig. Han stod sedan och hostade efteråt. Efter det har han varit borta från tävlandet ett litet tag, men han har nu gått några snabbjobb och ska vara bra igång. Jag hoppas att han är med bland de fem främsta, kanske rent av topp tre.
Jimmi Ehlers
Augustus Woodland (lopp 4) har tänt till sedan vi började starta honom i monté. Första gången var han tvåa i ett lite billigare lopp och då var han, tillsammans med vinnaren, väldigt långt före de övriga. Nu senast mötte han en riktigt bra häst, men var på väg att bli tvåa då han tyvärr bromsade till lite kort före mål och tappade en placering. Det här loppet ser inte lika tufft ut som det han var ute i senast, så jag måste vara optimistisk.
Bull Woodland (lopp 6) blandar och ger lite grann i sina prestationer, men han duger i bättre sammanhang än detta de dagar det klaffar. I senaste starten hängde han lite på en töm och var inte helt körbar i svängarna, men han gick bra på raksträckorna. Han är lite svårkörd, inte minst innan man kommer upp till bilen, men nu har ju kusken kört honom i lopp en gång. Han har ett bra spår, men är bara hygglig ut. Han är bra förberedd och ska normalt räcka gott, men bara för att det är ett breddlopp innebär det inte per automatik att det är dåliga hästar emot.
Eric Martinsson
Happy Sensation (lopp 2) hade varit borta länge inför comebacken i Åmål nyligen. Hon var rent ut sagt dålig i fjol, vilket mest berodde på att hon sprang i sin egen lilla värld, som man brukar säga. Hon åkte hem till ägarna och fick ett halvårs vila innan hon kom tillbaka. Loppet hon gjorde i söndags var absolut ett steg i rätt riktning och nu ska vi göra lite småjusteringar inför tisdag för att få henne ännu mer alert. Hon kan öppna bra och har fått ett bra spår, så hon ska nog kunna räcka en bit. Bra kusk har hon ju också.
Faustino L.I. (lopp 8) är inte helt att lita på, vilket han gav prov på näst senast, då han hoppade bakom bilen. Jag hoppas att det funkar bättre nu, han har ju i alla fall ett bra spår. Han kan dock inte öppna så snabbt, men tål å andra sidan att gå fram i ett tidigt skede för att sedan göra jobbet. Det försökte han med också senast, men då blev han tyvärr hängande i tredjespår i 1500 meter och därmed var dagen förstörd. Han ska normalt duga gott i ett gäng som detta.
Sophia Olsson Jacobsen
Easy Choice (lopp 4) gör sin första start i monté och det ska bli spännande. I sitt första montékval var hon sjuk, så det kan vi bortse från. Gången efter kändes hon fin när hon i ensam stil kvalade på 1.21,5. Efter det har hon också fått ett banjobb i monté, så hon ska nog fatta vad det handlar om. Jag hade tänkt att starta henne i ett sulkylopp i Åmål, men bytte till detta då jag tycker det är så himla kul att rida monté. Efter sommaren har hästen gjort några riktigt fina insatser för sulky, hon har utvecklats fint. Tidigare under besvärades hon av någon slags allergi, men det tycks vara över nu. Hon står lite hårt inne på pengarna, men jag tror ändå att hon ska kunna göra sig gällande. Hon är pigg och glad här hemma.
Stefan Granlund
Kling Shadow (lopp 4) har gjort en start för oss, men då visade det sig att hon hade borrelia, så hon är behandlad för det. För dagen tränar hon mycket bra. Jag har känslan att hon med tiden kommer att bli en nyttig och bra montéhäst. Ryttaren kommer för övrigt hit på fredag för att provrida henne. Jag måste ha lite förhoppningar inför tisdag.
Ixie (lopp 6) var jättebra som fyraåring, då hon bland annat var trea i ett uttagningslopp till Stosprintern och trea i ett uttagningslopp till StoChampionatet. Efter det började det krångla och det är först nu, efter två år, som hon är på rätt väg igen. Det känns i träningen att det är på väg att lossna för henne. Utgångsläget är dåligt, men det långa upploppet gör att jag ändå tror på bra chans. Stallformen är fin, likaså kuskformen hos Julian Cordeau. Jag hoppas att hon räcker långt.
Kevin Oscarsson
Paloma (lopp 3) blev lite för ivrig i starten senast och galopperade bort sig. Kusken var annars nöjd med hur hon kändes för dagen. Efteråt har hon tränat på som vanligt och hon känns fin. Spår tolv behöver inte vara helt fel, från det läget kan hon sköta sig själv och trampa iväg i den takt hon önskar. Hon har ett starkt slutvarv att tillgå och då hon går ner lite i klass hoppas jag att det ska kunna räcka en bit.
Precious Lord (lopp 7) startade i ett gräslopp på Bro Park i somras och gick okej. Han var dock lite tung i kroppen då. Efteråt har han tränat på som vanligt och han känns helt okej. Det är ju en äldre häst, som man inte kan ha så stora krav på, men jag tror nog att han gör en vettig insats.
Sofia Aronsson Hofstedt
Smith And Thell (lopp 3) har jag haft några månader. Det är en fin travare, som dock är stor och tung, så efter lång vila var det inte konstigt att hon inte räckte i debuten för oss på Åby. Hon behövde helt enkelt loppet i kroppen. Jag var dock nöjd med henne och hon travade en 1.15-tid med voltstart. Det strulade lite med aktionen i sista kurvan, men det blev bättre på upploppet. Nu har vi gjort lite finlir så att det ska funka bättre här. I ett breddlopp tror jag att hon ska stå sig fint. Barfota runt om som senast, inte heller i övrigt några ändringar.
Tobias Modig
Wonderboy Helvin (lopp 3) har så här långt tränat bättre än vad hon har tävlat, men hon är ju å andra sidan bara tre år, så det kanske lossnar framöver. Senast var hon bra, hon fick gå sista varvet i tredjespår, men blev ändå fyra. Bra läge nu, hoppas att hon dyker upp bland de tre främsta. Vi går tillbaka till ett helstängt huvudlag inför den här starten.
Raffige Rune (lopp 7) har tidigare hävdat sig fint i tuffare gäng än detta, men han har nu sprungit på sig en halvmiljon, så det är väl inget att säga om att det börjar ta emot lite. Jag tycker i alla fall att han kämpar på bra i loppen. Nu har han ett par lopp i kroppen och bör rimligen vara på väg uppåt i form. Han är hyfsad från start utan att för den skull vara någon blixt.
Christoffer Eriksson
Hafa Go (lopp 7) var kraftigt förbättrad senast och var mycket nära att hinna dit, men slutstöten sattes kanske in lite för sent. Hon flög ju nästan fram sista 100 meterna. Med det loppet i kroppen ska hon kunna vara redo för ännu lite mer och den här uppgiften ser passande ut. Det blir några småändringar, bland annat ska vi sätta dit skygglappar. Hon ska ses med bra möjlighet att vinna.
Carlos Söderström
J.J.’s Girl (lopp 5) har fått ett passande läge, då hon är ganska så snabb ut. Plan A är att försöka hålla upp ledningen och skulle inte det lyckas bör hon i alla fall få en fin resa. Näst senast hamnade hon i trötta ryggar på slutvarvet och gången efter galopperade hon efter 400 meter. Hon gick bra efteråt och ska vara på gång. Jag tror på en förbättrad insats här.
Gabriel S.H. (lopp 6) ska egentligen inte behöva vara med i breddlopp, men det är små marginaler inom travet, så nu har han hamnat här. Näst senast trodde jag på vinst, men han kom inte åt hästen som gick i ledningen. Nu senast blev han fast med lite sparat. Hästen har ett passande utgångsläge här och ska räknas tidigt. Han är snabb ut och jag laddar framåt.
Peter Grundmann
Love Happens (lopp 6) har tagit till sig träningen bra sedan jag tog över. Han känns fin och han ligger rätt i puls. Spåret är bra och han ska kunna öppna rätt så vettigt. Han är lite svårbedömd och det här loppet blir ett test inför fortsättningen, men feelingen är ändå att han gör en bra insats direkt.
Thomas Petersson
Lennox Sisu (lopp 5) var lovande som unghäst, men det har inte riktigt gått enligt plan så här långt. Nu är han i min träning och det har varit lite svårt att få honom att trava ordentligt, vilket har att göra med att han springer och drar höger bakben. Jag har dock varit ganska nöjd med honom i de två senaste jobben och han ska för övrigt gå ett banjobb i morgon (torsdag). Orken börjar dessutom att komma, så jag hoppas att han är med bland de tre främsta här. Orazi Cesare slår han knappast.
Anders Hultgren
Jeantoutstart (lopp 4) köpte vi av Anders Svanstedt i början av året. Vi valde sedan att kvala honom på Åby ett par månader senare. Han såg smått lysande ut i kvalet, men det handlade inte om någon snabb tid. Tyvärr blev han sedan blockhalt direkt efter kvalloppet och det visade sig att han hade ådragit sig en hovbensfraktur. Det har tagit lite tid att få honom tillbaka, men nu känns han riktigt fin igen och det är dags att starta igång honom. Det hela känns svårbedömt, men det är en grundkapabel häst, som är på väg åt rätt håll och fungerar han lika bra som i kvalet kan det bli trevligt här.
Evelina Månsson
Donato Crown (lopp 3) är allt bara bra med för dagen. Han har gjort två lopp efter vila och jag tycker att han har varit bra. Nu ska han ha gått framåt med dessa båda genomkörare. Spår nio behöver inte vara helt fel. Hästen tål att göra en del på vägen och jag räknar med en god insats. Han ska räknas i en omgivning som denna. Inga ändringar.
Magnus Jakobsson
Inclarity (lopp 3) har ett dåligt utgångsläge och kan få svårt att komma till ordentligt, då hon inte är så snabb ut. Hon riskerar att hamna en bit bak. Hästen har en lite speciell stil och är dessutom lite begränsad, men hon stånkar ändå på rätt så hyggligt i loppen. Hon får smyga med och gå det hon kan till slut. Jag har inte jättestora förhoppningar.
Josefine Ivehag
Escama (lopp 6) gick helt okej som fyra på en bra tid senast efter att ha fått ett invändigt lopp. Det var jag nöjd med. Spår åtta bakom bilen är såklart inte kul, men hon är ändå inte snabb ut, så det har inte så stor betydelse. Det kan vara en fördel att ta det lugnt och hoppas att de andra sätter upp tempot. Om det klaffar kan hon absolut vara med bland de tre främsta.
Thomas Dalborg
Orazi Cesare (lopp 5) är en riktigt bra häst, som i debuten för oss hade vunnit ett V85-lopp på Romme om han inte hade brutit rakt ner i banan och felat 250 meter från mål. Han ledde klart i det skedet trots att han hade fått en tung resa. Det var mycket snöpligt. Gången efter var han lite sämre när han blev trea i Eskilstuna, men då fick han tävla med skor eftersom han blev lite ömfotad i samband med V85-starten. Det blir skor även den här gången, men det tror jag inte ska spela så stor roll. Han ska ha toppchans i den här omgivningen.
Rolf Johansson
Jacta Brick (lopp 8) vann på bra sätt på Åby i slutet av april, men efter det har det gått sämre. Hon har varit både seg och blek i loppen. Inför starten i mitten av augusti hade jag ändrat en del på träningen och jag tycker att hon har jobbat bra sedan dess, men på Färjestad blev hon störd till galopp. Nu senast galopperade hon omotiverat. Har hon en bra dag kan hon absolut vara med i segerstriden här, men jag vågar inte lova något.
Publicerad torsdag 17 september 2026. info@axevalla.travsport.se