Resultat: tisdag 27 augusti

Skaraborgsbygdens Lärlingsserie

Skaraborgsbygdens Lärlingsserie 3-åriga och äldre 15.001 - 270.000 kr, körda av C-E- eller F- licensinnehavare. Körsvenskrav kat. 4. 2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 90.001 kr Pris: 25.000-12.500-8.000-5.300-3.200-2.300-(2.300)-(2.300) kr. Hederspris till segrande hästs ägare och körsven.

plac.NummerHästKuskdist.Tidev.oddsskor
13Blue Star RoyalAnton Johansson21401.15,2143
29Jullan PalemaLinus Svensson21401.14,662
32CayucosJan Henriksson21401.15,4153
411Staro JuniqueKlas Olsson21401.14,899
54Bacchus L.I.Kajsa Ljunghager21401.14,8157
610Björkets BountyPreben Sövik21401.15,0997
713Monday MoonLinda Sedström21401.15,1329
86Bicc's LexieJohan L Sundgren21401.15,247
95Farlander AmChristian Cracchiolo21401.15,429
108High ColoursHenna Halme21401.15,5260

webb-tv

Foto från lopp 5