Resultat: fredag 12 juli

Uttagningslopp StoChampionatet

Uttagningslopp StoChampionatet 4-åriga svenskfödda ston som kvarstår efter fjärde insatsen. Körsvenskrav kat. 1. 2640 m. Autostart. Pris: 75.000-37.500-18.750-9.000-6.000-3.750 (6 priser) Hederspris till segrande hästs ägare, körsven och uppfödare. Hederstäcke till segrande häst.

plac.NummerHästKuskdist.Tidev.oddsskor
112Zeta KronosBjörn Goop26401.14,242
211ActivatedCarl Johan Jepson26401.14,220
31Au Pair GirlRobert Bergh26401.14,563
42Darah BiboErik Adielsson26401.14,5184
58In Royalty BokoTuomas Korvenoja26401.14,6175
63Zingy KronosUlf Ohlsson26401.14,9482
79Ottens FlammaPeter Untersteiner26401.15,0216
85Estelle BroddaJorma Kontio26401.15,2290
910Formosa AmOskar J Andersson26401.15,4590
107Text Me CarroFredrik Berg26401.15,41059

webb-tv

Foto från lopp 8