Photoshots och resultat STL-lördag 13 mars

Årets första STL-tävlingar med V75-spel bjöd på sport i toppklass. Vi fick två hemmasegrar: Gitane d'Inverne - Max Karlsson (Jan Björkqvist) som vann V75-2 och Gerben - Hans Crebas som avslutade tävlingsdagen på bästa sätt med seger. Vi fick också se en strålande årsdebut från comebackande Handsome Brad som blev tvåa efter Heavy Sound i gulddivisionen!
Alla bilder: MVA Foto


Lopp 1: 3-åriga och äldre 125.001 - 600.000 kr. 

1. Beethoven - Carl Johan Jepson (Maria Törnqvist)

2. Stepping Moneyboy - Stefan Persson (Eric Martinsson)

3. Eye in the Sky - Jonathan Bardun (Claes Svensson)

Lopp 2: Montélopp, 4-åriga och äldre 100.001 - 1.000.000 kr.

1. Drugstore - Jonathan Carre

2. Dynamite Light - Tova Bengtsson (Carl-Otto Göransson)

3. Robin Hood - Anna Erixon (Mats Olsson)

Lopp 3: Sebastian K:s B-tränarserie, 3-åriga och äldre 50.001 - 400.000 kr i B-träning.

1. Imani - Carl Johan Jepson (Janne Svart)

2. Quite a Charm - Björn Goop (Nicklas Sundqwist)

3. Listas Psycho - Sophia Olsson Jacobsen

Lopp 4: 3-åriga och äldre 75.001 - 1.260.000 kr.

1. Hindenburg AM -Markus B Svedberg

2. Draupner - Johan Untersteiner

3. Starbec's A. to Z. - Rickard Svanstedt (Anders Svanstedt)

Lopp 5: Vänern Kötts lopp. STL Silverdivisionen

1. Ubiquarian Face - Adrian Kolgjini

2. Betting Rebel - Ulf Ohlsson (Micael Broberg)

3. Mr Clayton J.F. - Rikard N Skoglund (Stefan Arvidsson)

Lopp 6: Roupèz Profiles lopp. STL Ungdomslopp - STL Diamantstoet

1. Gitane d'Inverne - Max Karlsson (Jan Björkqvist)

2. Honey Journey - Elias Strandberg (Katja Melkko)

3. Global Benefit - Magnus A Djuse (Mattias Djuse)

Lopp 7: Agrias lopp. STL Klass I

1. Maestro Crowe - Johan Untersteiner

2. L.L.Royal - Kaj Widell (Li Hanné)

3. Timo Lane - Nicklas Westerholm (Robert Bergh)

Lopp 8: Skara kommuns lopp. STL Diamantstoet

1. Teton Sweet Lindy - Markus B Svedberg

2. Lyx Håleryd - Rikard N Skoglund (Joakim Elfving)

3. Alhambra Mail - Carl Johan Jepson (Magnus Dahlén)

Lopp 9: Biologiska Yrkeshögskolans lopp. STL Klass II

1. Condior - Nicklas Westerholm (Robert Bergh)

2. Yuvaraj - Peter Untersteiner

3. Mandela Zon - Janne Korpi (Pekka Korpi)

Lopp 10: Bonnier News lopp. STL Bronsdivisionen

1. Sweetman - Erik Adielsson (Lars I Nilsson)

2. Eclipse AM - Lutfi Kolgjini (Adrian Kolgjini)

3. McGarret - Mikael J Andersson (Jesper Hedqvist)

Lopp 11: Axevalla Outlets lopp. STL Gulddivisionen

1. Heavy Sound - Kenneth Haugstad (Daniel Redén)

2. Handsome Brad - Carl Johan Jepson (Ulf Stenströmer)

3. Antonio Trot - Claes Sjöström (Timo Nurmos)

Lopp 12: 3-åriga och äldre 10.001 - 125.000 kr

1. Gerben - Hans Crebas

2. Bandit Frontline - Ulf Ohlsson (Jan Gustavsson)

3. Brienne of Tarth - Carl Johan Jepson (David Persson)

Publicerad den 15 mars 2021. info@axevalla.travsport.se

Alla nyheter