Äntligen är det dags! Trippeltravet med StoChampionatshelgen står för dörren och det är bara timmar kvar innan allt drar igång med det första loppet klockan 17.20.

Sportsligt så är det rena fröjden hela helgen och det vimlar av riktiga topphästar i startlistorna och oerhört fina lopp. Fredagens clou är Axevalla Maraton med 200.000 kronor till vinnaren över Sveriges längsta distans, 4140 meter i grunddistans. Heatloppet är också ett roligt och populärt inslag under fredagen och förhoppningsvis avslutar vi kvällen med ett magiskt skiljeheat mellan två kombattanter vid 22-tiden.

Lördagens tävlingar med V75-spel är helt enkelt rysligt bra. Russinet i kakan är Axevallalöpning som har samlat ett väldigt intressant fält i år och vi har Axevallas tre bästa hästar för dagen på startlinjen: Mack Dragan, Baron Gift och Handsome Brad.

Söndagen är bättre än någonsin! StoChampionatet ser kullens drottning Conrads Rödluva som favorit men det saknas sannerligen inte utmanare!

Vi hoppas ni har överseende med att det blir ett lite kortare nyhetsbrev den här veckan då det verkligen är fullt upp med att fila till de sista detaljerna innan den stora travfesten börjar!

Här är alla Axevallahästar som startar i helgen!

1 Galileo Sisu Ax 190719-1 / 2140 Kihlström Örjan (Elfstrand Mimmi)

11 Boke Palema Ax 190719-1 / 2140 Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

3 Cracker Jack Ax 190719-2 / 1640 Untersteiner Peter (Martinsson Eric)

4 Dionysos L.I. Ax 190719-2 / 1640 Andersson Mikael J (Martinsson Eric)

5 Abra Kadabra W.W. Ax 190719-2 / 1640 s hälta

6 Day to Remember Ax 190719-2 / 1640 Eriksson Kim (Hellkvist Bo)

4 Etell Me Ax 190719-3 / 1640 a Engblom Petter (Engblom Raoul)

5 Kattis Palema Ax 190719-3 / 1640 a Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

6 Artegna Jet (IT) Ax 190719-3 / 1640 a Eklundh André (Aronsson Sofia)

9 Balzac Ax 190719-3 / 1640 a Eriksson Kim (Hellkvist Bo)

2 Lord L.S. Ax 190719-4 / 1640 a Svanstedt Anders

5 Starforlife Palema Ax 190719-4 / 1640 a Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

3 Adamant Ax 190719-5 / 2140 a Molin Felicia (Berg Ulla)a

6 Nisse Sånna Ax 190719-5 / 2140 a Rosleff Victor (Martinsson Eric)

8 Prima Kaiser Ax 190719-5 / 2140 a Djuse Magnus A (Loqvist Emma)a

9 Rise Again Ax 190719-5 / 2140 a Ljunghager Kajsa (Persson David)a

10 Bransbys Juke Box Ax 190719-5 / 2140 a Knutsson Anton (Hellkvist Bo)

11 Cadillac Dimanche Ax 190719-5 / 2140 a Rydberg Jesper (Barkmark Åke)a

12 After Eight Ax 190719-5 / 2140 a Aho Iina (Hellkvist Bo)

6 Hunter Sund Ax 190719-6 / 2140 a Fagerberg Caroline a (Fagerberg Ellert)a

7 Cayucos Ax 190719-6 / 2140 a Henriksson Jan (Årman Jeanet)a

8 Roc Star Joli Ax 190719-6 / 2140 a Eklundh André (Aronsson Sofia)

11 Out of Your League Ax 190719-6 / 2140 a Svanstedt Rickard

8 Sunettan Palema Ax 190719-7 / 2140 a Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

7 Vikens Energy Ax 190719-8 / 2660 Jakobsson Magnus (Fellbrandt Mikael)a

8 Simb Triumph Ax 190719-8 / 2660 Dalborg Thomas

9 Newflowers King Ax 190719-8 / 2660 Kontio Jorma (Nyblom Malin)a

  1. Bossy Alley (FI) Ax 190719-8 / 2660 Kihlström Örjan (Elfstrand Mimmi)
  2. Bacchus L.I. Ax 190719-8 / 2660 Andersson Mikael J (Martinsson Eric)

4 Starforlife Palema Ax 190719-9 / 1640 a Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

7 Lord L.S. Ax 190719-9 / 1640 a Svanstedt Anders

7 Maremma Sock Ax 190719-10 / 2160 Dalborg Thomas (Edman Anders)a

8 Bouncing Ball O.O. Ax 190719-10 / 2160 Adielsson Erik (Opander Claes)a

5 Ad Hoc Ax 190719-11 / 2140 a Goop Björn (Engblom Raoul)

4 Vikens Dome Ax 190719-12 / 4140 Sundgren Johan L (Forssell Anna)

13 Digital Circle Ax 190719-12 / 4160 Jakobsson Magnus (Sandin Elisabeth)

4 Tiano Ax 190719-13 / 2140 a Eklundh André (Båtemyr Jennifer)a

6 Little Talks Ax 190719-13 / 2140 a Flink Jan E a

8 Pint of Choc Ax 190719-13 / 2140 a Goop Björn (Stenströmer Ulf)

11 J.S.Egon Ax 190719-13 / 2140 a Svanstedt Rickard

 

5 Polycrates Face Ax 190720-1m / 2140 a Ljunghager Kajsa (Persson David)a

3 Rapide Cash Ax 190720-2 / 2140 Dalborg Thomas (Knutsson Kent Åke)a

13 Digital Furcola Ax 190720-2 / 2160 Svanstedt Anders

14 Argbiggan Ax 190720-2 / 2160 Svanstedt Rickard

4 Cambria Ax 190720-3 / 2140 a Dalborg Thomas

7 Valnes Ior Ax 190720-3 / 2140 a Svanstedt Rickard

8 Sinister Face Ax 190720-3 / 2140 a Fischer Niclas a (Andreasson Ronny)a

9 Tricky Face Ax 190720-3 / 2140 a Svanstedt Anders

10 Sugar Man Ax 190720-3 / 2140 a Jakobsson Magnus (Sandin Elisabeth)

  1. Erik K. Ax 190720-3 / 2140 a Untersteiner Peter (Ivehag Josefine)

3 Milord Ax 190720-4 / 2140 a Skoglund Rikard N (Martinsson Eric)

4 Vien Ici (IT) Ax 190720-4 / 2140 a Svanstedt Rickard

  1. Vichy Grif (IT) Ax 190720-4 / 2140 a Eklundh André (Aronsson Sofia)

8 Zolo Sensation Ax 190720-4 / 2140 a Jakobsson Magnus (Martinsson Eric)

  1. Lady Palema (US) Ax 190720-4 / 2140 a Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

5 Cafu Boko (FR) Ax 190720-5 / 2140 Laursen Jens a (Aurell Laursen Katarina)

2 Restless Ax 190720-6 / 2140 Sundgren Johan L (Forssell Anna)

3 Gun Palema Ax 190720-6 / 2140 Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

4 Anne Royal Ax 190720-6 / 2140 Svanstedt Rickard

8 Emmylou Ax 190720-6 / 2140 Goop Björn (Persson David)a

4 Simb Rocker Ax 190720-7 / 3140 a Dalborg Thomas

5 Jubel Ax 190720-7 / 3140 a Andersson Mikael J (Martinsson Eric)

10 Prince F.P.Romsås Ax 190720-8 / 2160 Sedström Linda (Björkqvist Jan)

12 Bålsta Palema Ax 190720-8 / 2180 Svensson Linus (Hedberg Pär)

7 Flash Håleryd Ax 190720-9 / 2140 a Ohlsson Ulf (Stenströmer Ulf)

1 Mack Dragan Ax 190720-10 / 2640 a Kihlström Örjan (Wilhelmsson Morgan)a

7 Baron Gift Ax 190720-10 / 2640 a Svanstedt Rickard

11 Handsome Brad Ax 190720-10 / 2640 a Ohlsson Ulf (Stenströmer Ulf)

1 Svecak Palema Ax 190720-12 / 2140 Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

4 The Trick Vick Ax 190720-13 / 2140 a Svanstedt Rickard

6 Cheva Gertorp Ax 190720-13 / 2140 a Svanstedt Anders (Andersson Tomas S)a

10 Vikens Brummer Ax 190720-13 / 2140 a Söderkvist Stefan (Fellbrandt Mikael)a

 

4 G.K.Aviatris Ax 190721-1 / 2140 Jepson Carl Johan (Stenströmer Ulf)

7 Stepping Party Ax 190721-1 / 2140 Söderkvist Stefan (Martinsson Eric)

12 Just like Julia Ax 190721-1 / 2140 Berg Fredrik (Zetterström Gunnar)a

3 Roly Poly Ax 190721-2m / 2140 a Adolfsson Sofia (Martinsson Eric)

4 Bambi Rozz Ax 190721-2m / 2140 a Aho Iina (Martinsson Eric)

4 Alli Palema Ax 190721-3 / 2140 a Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

8 Fleur Mearas Ax 190721-3 / 2140 a Sundgren Johan L (Forssell Anna)

10 Xanthis Christina Ax 190721-3 / 2140 a Söderkvist Stefan (Johansson Rolf)

7 Noras Princess Ax 190721-4 / 2140 a Jepson Carl Johan (Stenströmer Ulf)

4 Palais Bourbon Ax 190721-5 / 2160 Eklundh André (Aronsson Sofia)

9 Prima Italia Ax 190721-5 / 2180 Dalborg Thomas (Hollsten Henrik)

10 Rossi Palema Ax 190721-5 / 2180 Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

13 Alvena Vagaboy Ax 190721-5 / 2180 s halsinfektion

14 Super Grabben Ax 190721-5 / 2180 Kihlström Örjan (Elfstrand Mimmi)

15 Missing the Blues Ax 190721-5 / 2180 Jepson Carl Johan (Holmgren Reijno)a

2 Domino Brick Ax 190721-6 / 2140 Svanstedt Rickard

12 Raja Piraya Ax 190721-6 / 2160 Andersson Oskar J (Fellbrandt Mikael)a

  1. Straight Flush (US) Ax 190721-6 / 2160 Simberg Torbjörn a

9 Pompano Euphoria* (DE) Ax 190721-7 / 2140 a Claesson Fredrik a (Aronsson Sofia)

1 Sally MacLennane Ax 190721-9 / 2140 a Dalborg Thomas (Flink Jan E)a

8 Lilly Palema Ax 190721-9 / 2140 a Andersson Mikael J (Hedberg Pär)

11 Alva Palema Ax 190721-9 / 2140 a Adielsson Erik (Hedberg Pär)

13 Amelia Ax 190721-9 / 2140 a Jepson Carl Johan (Stenströmer Ulf)

1 Vikens Fingerprint Ax 190721-10 / 2140 a Andersson Oskar J (Fellbrandt Mikael)a

6 I'm Sailing Ax 190721-10 / 2140 a Svanstedt Anders

8 Jasmin Band Ax 190721-10 / 2140 a Sundgren Johan L (Forssell Anna)

 

 

Följ Axevalla på sociala medier: axevalla.se, facebook.com/axevalla, twitter: @axevallatravet, instagram: @axevallatravet.

 

Veckans citat: Hur mycket oftare blir man inte stucken av en ros än bränd av en nässla, Selma Lagerlöf.

Hoppas vi ses på Axevalla i helgen!


Lars, Roger & Sara.