Resultat: lördag 22 juli

Skaraborgsbygdens lopp - Presenteras av Vinnie - Uttagningslopp Sommartravsmontén

Skaraborgsbygdens lopp - Presenteras av Vinnie - Uttagningslopp Sommartravsmontén 4-åriga och äldre högst 250.000 kr. Körsvenskrav kat. 2. 2140 m. Monté. Autostart. 10 startande. Pris: 50.000-25.000-12.500-8.000-5.500-(4.000)-(4.000) kr. Uttagningslopp rids på Bergsåker 1/7, Halmstad 8/7, Årjäng 15/7, Eskilstuna 19/7 och Axevalla 22/7. Final på Rättvik 5/8 med ett förstapris på 100.000 kr där hästar som deltagit på Hd och Eskilstuna startar från 2160 m. Poängberäkning enligt V75-bestämmelser.

plac.NummerHästKuskdist.Tidev.oddsskor
110TracksJenny Malmqvist21401.15,4375
28Xavier GeneViktoria Strand Jörgensen21401.15,5211
35The PatriotSofia Adolfsson21401.15,719
43Taran WestwoodAnnelie Götesson21401.15,7518
56GroultKajsa Ljunghager21401.15,8164
67AmericaJenny Mahony21401.15,9321
72Trust de LuxeJenni H Åsberg21401.16,061
81Starbec's WhiskyJosefine Ivehag21401.17,1115
99Mr Big SoxJenny A Björk21401.19,1211
104Quantum NikitaSiv Emilie Lövvold21400.0,040

webb-tv

Foto från lopp 1