Dibaba jagar en plats i Stochampionatet

2018-07-09 20:15:04

På fredag kväll är det dags för uttagningsloppen till Stochampionatet på Axevalla.

72 fyraåriga svenskfödda ston gör upp i sex försök och de två bästa är klara för finalen den 22 juli med 1,2 miljoner kronor i förstapris i.

Stjärnor som Dibaba, vinnare av Drottning Silvias Pokal, samt Vamp Kronos, segrare i Stosprintern, gäller som favoriter.



Publicerad: 2018-07-09 18:59

Senast ändrad: 2018-07-09 20:02


Distansen i uttagningsloppen är 2640 meter och har 70 000 kronor i förstapris.

Uttagningslopp 1
1. Mily - Peter Untersteiner
2. Butterfly Ima - Åke Lindblom
3. Beam Me Up Scotty - Erik Adielsson
4. Gun Palema - Mikael J Andersson
5. Flight Lane - Johan Untersteiner
6. Dibaba - Örjan Kihlström
7. Mogas Piggelin - Christoffer Eriksson
8. Neon Brodda - Niclas Stenquist 
9. Havana Boko - Mattias Djuse
10. Elsa Mearas - Per Linderoth
11. Devs Daffodil - Joakim Lövgren
12. Livinginmydream - Kevin Oscarsson

Uttagningslopp 2
1. Ava - Kim Eriksson
2. Je t\'Aime Lucky - Johan Untersteiner
3. Historic Moment - Örjan Kihlström
4. Maharani de Baroda - Björn Goop
5. Veroni - Peter Untersteiner
6. On Vogue - Conrad Lugauer
7. Jullan Palema - Mikael J Andersson
8. Vamp Kronos - Christoffer Eriksson
9. Elsa America - Stefan Söderkvist 
10. Infinity - Lars-Åke Söderholm
11. Sunwapta Goj - Oskar J Andersson
12. Veiled - Carl Johan Jepson

Uttagningslopp 3
1. Bring Me Love - Stefan Persson
2. Zolicia - Johan Untersteiner
3. Hot Chocolate - Erik Adielsson
4. Hevin Boko - Jorma Kontio
5. Kavata Käll - Peter G Norman
6. Run Chica Run - Peter Untersteiner
7. Lorina Citron - Björn Goop
8. Queen of Sand - Tommy Karlstedt
9. Belle Godiva - Joakim Lövgren
10. Wild Love - Kevin Oscarsson
11. Odessa Celeber - Örjan Kihlström 
12. Crowd Pleaser - Mattias Djuse

Uttagningslopp 4
1. Cosmorita - Carl Johan Jepson
2. Ileach C.C. – Oskar Kylin Blom
3. Thaiti Journey - Jorma Kontio
4. Havefunwithme - Johan Untersteiner
5. Papiljotte - Per Linderoth
6. Hillcrest Player - Örjan Kihlström
7. Catch my Love - Kim Eriksson
8. Europhile Am - Peter Untersteiner
9. Rose Mary - André Eklundh
10. Entertainment Ås - Björn Goop 
11. Flare - Erik Adielsson
12. Rim Perfect - Kaj Widell

Uttagningslopp 5
1. Bellatrix Zet - Örjan Kihlström
2. Vera Spiro - Carl Johan Jepson
3. A Taste of Honey - Maria Törnqvist
4. Calamara\'s Girl - Erik Adielsson
5. Helloise Boko - Mattias Djuse
6. Sheilah Laday - Peter G Norman
7. Ambon Degato - Johan Untersteiner
8. Restless - Åke Lindblom
9. Global Upperstyle - Peter Untersteiner
10. Klara Håleryd - Henriette Larsen 
11. Ace of Fairway - Per Berg Thomsen
12. Alfa Mare - Kevin Oscarsson

Uttagningslopp 6
1. Swarovski Broline - Peter Untersteiner
2. Rita C.D. - Hans R Strömberg
3. Nacrous - Troels Andersen
4. Worth a Lot - Stefan Söderkvist
5. Blue Racer Ås - Joakim Lövgren
6. Current Affair - Kim Eriksson
7. Anne Royal - Carl Johan Jepson
8. Vanquish Kronos - Christoffer Eriksson
9. Mellby Free - Björn Goop
10. Poem in Motion - Erik Adielsson
11. Hip Hurray Boko - Johan Untersteiner
12. Charmante Amok - Mattias Djuse

Kanal 75